Książki

Nowe pole obrazowania

Wojciech Ciesielski [notatka o książce „Nowe pole obrazowania - cyfrowe malarstwo. Na przykładzie Grid System Zbigniewa Romańczuka” Akademia Sztuki w Szczecinie, 2015][zobacz PDF] "Nowe pola obrazowania - cyfrowe malarstwo" to książka dla wszystkich, których interesują nowe, cyfrowe media i ich wpływ na współczesną kulturę, a zwłaszcza jej warstwę wizualną. Należy jednak zaznaczyć, że przede wszystkim publikacja przybliża twórczość Zbigniewa Romańczuka, wybitnego szc (...)
Czytaj dalej...

KOBIETY, SZTUKA I SPOŁECZEŃSTWO

Whitney Chadwick - KOBIETY, SZTUKA I SPOŁECZEŃSTWO Pierwsze wydanie w Polsce ważnego studium profesor Whitney Chadwick przekrojowo ujmujące dzieje twórczości kobiet od czasów najdawniejszych po współczesne. Książka ta w zamierzeniu ma być ogólnym wprowadzeniem do historii aktywności kobiet na polu sztuki. Omawiam w niej artystki, które zdecydowały się zająć profesjonalnie malarstwem, rzeźbą bądź inną dziedziną, oraz ideologie, które narzucają kobietom taki a nie inny (...)
Czytaj dalej...

Najweselszy barak w obozie wg. Jarosława Jakimczyka

Recenzja książki Jarosława Jakimczyka, Najweselszy barak w obozie. Tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL, Warszawa 2015, s. 371 Bożenna Stokłosa Bezpartyjny malarz Józef Hałas „(…) posiadający ustalony autorytet społeczno-twórczy. W twórczości swej reprezentuje formalistyczne kierunki twórczości zachodniej, tzn. bezideowość”, „zdecydowany reakcjonista”, który „pod pozorami intelektualisty kryje nienawiść do wszystkiego, co pos (...)
Czytaj dalej...

Karol Sienkiewicz, "Zatańczą.."

Karol Sienkiewicz, „Zatańczą ci, co drżeli. Polska Sztuka Krytyczna” wyd. Karakter, MSN Warszawa 2014 Ryszard Ziarkiewicz Pierwsza dobra książka o sztuce polskiej lat 90. XX wieku. Po pierwsze dlatego, że jej autor opisuje sztukę i artystów jak podróżnik zwiedzający obce lądy. Po drugie dlatego, że unika ideologii. Stylistyka, polityka i zażarte dyskusje o moralności pojawiają się w niej w formie przygody. Ta książka niczym powieść, jest o tym, jak zawiłe ścieżki h (...)
Czytaj dalej...

Polski dizajn „Na Zachętę”!

Album „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013” autorstwa Czesławy Frejlich i Dominika Lisika to pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie. Książka prezentuje niemal 120 produktów autorstwa 90 dizajnerów oraz wywiady z najważniejszymi z nich, m.in. z Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus, Michałem Łojewskim. Publikacja dokumentuje zmiany, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w polskim wzornictwie. Jest po (...)
Czytaj dalej...

Poznanie i pożądanie

Magdalena Ujma Książka „Natalia LL. Doing Gender” wydana przez galerię lokal_30 powstała jako ślad wystawy zorganizowanej przez Agnieszkę Rayzacher. Wystawa koncentrowała się na wczesnych dziełach Natalii LL i została ciepło przyjęta przez krytykę. Wczesne fotografie artystki pochodzą z lat 60. i początku lat 70. Wiele z nich nie było wcześniej pokazywanych publicznie, inne, po prezentacji w tamtym okresie, zostały zamknięte w archiwum. Angielszczyzna tytułu wystawy i k (...)
Czytaj dalej...

Historia grupy LUXUS

Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS Anna Mituś, Piotr Stasiowski Wydawca: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej Premiera: 30 września 2014 To pierwsza próba opowiedzenia historii wrocławskiej grupy Luxus, formacji artystycznej tak znanej, że dziwi jak mało o nich dotąd napisano. Sami siebie ogłosili legendą, wyznaczając swój czas i swoje miejsce w historii sztuki. Powstali w stanie wojennym, ale nie chcieli walczyć o wolność. Chcieli z niej korzystać. Dlatego, je (...)
Czytaj dalej...

Simona Škrabec „Geografia wyobrażona”

Kwadrat staje się sześcianem. Wokół książki Simony Škrabec „Geografia wyobrażona. Koncepcja Europy Środkowej w XX wieku” - Joanna Szczepanik Geografia, czyli - z języka greckiego - opisywanie ziemi jest kategorią coraz częściej spotykaną w naukach humanistycznych. Drugie ważne pojęcie w tytule książki Simony Škrabec nawiązuje do wspólnoty wyobrażonej Benedicta Andersona, koncepcji wskazującej na wyobraźnię, jako czynnik konstytutywny dla wspólnotowości i jej relac (...)
Czytaj dalej...

Ptak i Jerzozwierz

Wojciech Ciesielski W pewne zakłopotanie wprawiła mnie lekkość, z jaką przeczytałem, niewielkich rozmiarów książkę Olgi Ptak, czyniąc to w jedno, niezbyt długie popołudnie. „Jerzozwierz” to opowieść o wybitnym polskim fotografiku, Jerzym Lewczyńskim. W zasadzie można by powiedzieć, że jest to osobista opowieść powstała w oparciu o doświadczenie rocznych spotkań autorki z artystą. Zawiera pełne dygresji relacje i spostrzeżenia, zapisy wspólnych rozmów, a także fr (...)
Czytaj dalej...

Pod patronatem M-S

Artysto nie jesteś sam Mikołaj Iwański Po przeczytaniu „Praktycznego poradnika dla artystów” zacząłem zastanawiać się czy taka książka mogłaby powstać jeszcze 10 lat temu? Prawdopodobnie nie, choć problemy artystów były identyczne jednak zdecydowanie rzadziej rozpoznawali się jako grupa zawodowa. Strajk artystyczny w połowie 2012 roku symbolicznie zakończył okres inkubowania tej świadomości. Pomógł w tym kryzys uświadamiający wielu artystom, iż są częścią rynku (...)
Czytaj dalej...