Wydarzenia

Złoty bezdech Izy Chamczyk

Iza Chamczyk "Bezdech", Galeria Scena 14-27.04.2018   BEZDECH - stan w którym nie można złapać powietrza, na skraju wytrzymałości, zanik, niemoc, gdy ustają czynności życiowe. Mamy przekonanie, że oddychania nie musimy się uczyć, ale czasem rzeczy oczywiste okazują się fałszywe. Nauka oddychania to nauka życia. Każdorazowo musimy uczyć się na nowo jak się nie poddawać, jak sobie radzić z niepowodzeniem, niedocenieniem, frustracją, porażką.   Sztuka Chamczyk rozgryw (...)
Czytaj dalej...

HORROR STORY by Rua Golba

HORROR STORY by Rua Golba Ryszard Ziarkiewicz Nie od dzisiaj wiadomo, że malarstwa już albo nie ma, albo, że jest w najlepszym przypadku pogrążone w kryzysie.  Przekonałem się o tym na ostatniej edycji konkursu malarstwa „Bielska Jesień” 2017 jako członek zespołu jury. Choć obfitość prac była wielka i trzeba było poruszać się ostrożnie ścieżkami wytyczonymi pomiędzy obrazami, to wszystkie one zawsze prowadziły do stołu z kanapkami, słodyczami i napojami przygotowany (...)
Czytaj dalej...

Konferencja o twórczości Witosława Czerwonki (1949-2015)

„Bezinteresowność jest skupieniem” Konferencja badawczo-naukowa poświęcona twórczości  i metodom pedagogicznym Profesora Witosława Czerwonki (1949-2015) Konferencja współtworzona przez Wydział Rzeźby i Intermediów oraz Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce ASP w Gdańsku,  wraz z Wydziałem Malarstwa. Konferencja towarzyszy zbiorowej ekspozycji „Nieistniejąca Pracownia Witosława Czerwonki” przygotowanej przez Wydział Rzeźby i Intermediów. Komitet naukowy konferen (...)
Czytaj dalej...

"Bliżej, Dalej" - retrospektywa Józefa Robakowskiego w Prato

Bliżej, Dalej, Prato Dobrosława Nowak W dniach 14.10.2017 - 28.01.2018 w Centrum Sztuki Współczesnej Luigi Pecci w Prato, odbyła się pierwsza we Włoszech retrospektywna wystawa Józefa Robakowskiego. Kuratorowana przez Bożenę Czubak ekspozycja zawiera około trzydziestu prac doskonale znanych polskim odbiorcom, od fotografii i audio rejestracji performansów po wideo. Dyrektorem toskańskiej galerii był w latach 2013 - 2017 Fabio Cavallucci, a wystawa Robakowskiego zatytułowana „N (...)
Czytaj dalej...

„Szczecińskie awangardy”

Tylko kurz i nic więcej. Wokół wystawy „Szczecińskie awangardy”Agata Jankowska „Szczecińskie awangardy” to wystawa otwarta 23 listopada 2017 w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Prezentuje bogaty dorobek artystyczny twórców związanych z ruchem awangardowym w latach przedwojennych, jak i prace artystów współczesnych z Akademii Sztuki w Szczecinie. Wydarzenie połączone jest z obchodami stulecia awangardy w Polsce, których inicjatorami są największe polskie muzea: Muzeum Narod (...)
Czytaj dalej...

Spędzanie życia

Stach Szabłowski Życie przemija. „Życie” - projekt Marcina Zawickiego i grupy Las - przeminęło wręcz błyskawicznie; jeden wakacyjny weekend i po wszystkim. Nie zniknęło jednak bez śladu. Zostawiło trop, który prowadzi w interesującym kierunku – w stronę miejsca, w którym ustala się nowy balans między sztuką, rozrywką, gentryfikacją i tzw. „miejskim stylem życia”. * Jak wyglądało „Życie”? Wyobraźcie sobie roślinny gąszcz wyrastający w jednym z tych post (...)
Czytaj dalej...

TURNUS SŁUPSK

Maksymilian Derda Turnus Słupsk to projekt artystyczny  (sfinansowany przez gminę Słupsk w ramach stypendium prezydenta miasta Słupska) będący hybrydą tradycyjnego pleneru artystycznego i rezydencji, oraz klasycznego nadmorskiego wypoczynku. Jedenastu artystów z Polski, Białorusi, Portugalii i Niemiec przyjechało do Słupska na okres dziesięciu dni, by stworzyć w jego przestrzeni prace pod kuratelą Karoliny Brzezińskiej i Zuzanny Rutkowskiej. Ich pobyt zwieńczony został oprowad (...)
Czytaj dalej...

Typopoezje w Galerii Pięknych Książek

Pamiętacie jeszcze wiersze graficzne tandemu Pierzchliński/Waberski? Jeśli tak, mamy przyjemność poinformować, że na początku czerwca nasi Autorzy wygrali konkurs na wiersz wizualny, którego organizatorem była Galeria Pięknych Książek w Warszawie. Ich grafika zostanie wydrukowana metodą druku wypukłego w ograniczonym nakładzie i będzie można ją kupić w GPK. Zwycięska praca "Zasięg" pochodzi z cyklu Typopoezji, które prezentowaliśmy w Galerii Scena w listopadzie zeszłego (...)
Czytaj dalej...

Konferencja AICA poświęcona Kolekcji Osieckiej

Cała polska odpowiada na open call w sprawie Osiek. Odpowiedz i ty :-) W Galerii Zachęta 7-8 grudnia 2017 r. odbędzie się konferencja poświęcona Kolekcji Osieckiej organizowana przez AICA Sekcja Polska (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki). W skład Komitetu Naukowego wchodzą:  Anna Maria Leśniewska, Luiza Nader, Gabriela Świtek, Hanna Wróblewska. Call for papers (zgłoszenia do 31 lipca 2017) do pobrania tutaj. Zachęcamy Państwa do udziału w konferencji. Przypominamy (...)
Czytaj dalej...

Niewidzialne historie kobiet wg. Anki Leśniak

Leśniak w ramach projektu artystyczno-badawczego Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego zrealizowała serię instalacji na opuszczonych budynkach, które nawiązują do postaci zapomnianych kobiet, których życie związane było z konkretnym miastem, dzielnicą czy regionem. Zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci kobiece biografie stają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów, takich jak odmienność etniczna, gender, feminizm czy wykluczenie. Na projekt, oprócz (...)
Czytaj dalej...